باتقدیر از علی سرتیپی اولین دوره آیین سپاس برگزار شد
1398/09/06

نخستین دوره آیین سپاس از تهیه کنندگان به همت جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران با حضور اهالی سینما برگزار شد و اجرای مراسم را احسان علیخانی بر عهده داشت.

در ابتدای مراسم سید ضیاء هاشمی رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: هنر هم مانند دیگر نیاز‌های بشر در فرهنگ خلاصه می‌شود پس هنری اصیل است که بتواند فرهنگ سازی کند. با این اوصاف تهیه‌کننده که خود گردآورنده و مغز متفکر یک اثر است باید از هرآنچه که اصالت فرهنگ را زیر سوال می‌برد، بپرهیزد.

وی ادامه داد: امروزه بسیاری معتقدند تا سرمایه نباشد امکان خلق هنر نیست، اما به شخصه معتقدم باید سرمایه در خدمت هنر قرار گیرد نه آن که اصالت آن را زیر سوال ببرد و برای هنرمند تعیین تکلیف کند. بهتر است تلاش کنیم سرمایه را در خدمت فرهنگ و هنر قراردهیم واز ورود سرمایه افرادی که فرهنگ و هنر را تفرجگاه خود قرار می‌دهند پرهیز کنیم.

هاشمی به اهمیت ایجاد چتری واحد در حوزه تهیه کنندگی اشاره کرد و گفت: دغدغه شخصی ام یکپارچگی و همبستگی در صنف تهیه کنندگی است و امیدوارم این آیین سپاس بتواند قدم‌هایی هرچند کوتاه در این جهت باشد. از سال‌ها پیش قصد برگزاری این مراسم را داشتم و مصر بودم که با همت هر چهار صنف برگزار شود که تاکنون میسر نشد و تنها با همت جامعه صنفی تهیه کنندگان این مراسم برپاست. امید است در دوره‌های بعد با همت هرچهار صنف برگزار شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: معتقدم ورود دولت در هر امور صنفی و خصوصی کار‌ها را مختل کرده و مسیر فعالیت را منحرف می‌کند از این جهت جشن کاملا خصوصی وبدون حمایت و دعوت از بخش دولتی برگزار می‌شود. به عقیده من دولت واسپاری امور به بخش خصوصی را باید در اولویت هایش قرار دهد و در حوزه فرهنگ و هنر باید دخالتش را کاسته و امور را به بخش خصوصی واگذار کند تا بیش از گذشته شاهد شکوفایی بخش خصوصی در این عرصه باشیم.

در بخش دیگر مراسم از محمدحسین فرحبخش، عبدالله علیخانی دعوت شد تا برای تقدیر از اعضای هیات مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان بر روی سن حاضر شوند.
 
آیین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران با تقدیر از ۱۲ تهیه کننده
 

مسعود اطیابی، جمال شورجه، پوران درخشنده، سعید سهیلی، تینا پاکروان، مهدی کرم پور، محسن شایانفر، شاهرخ دستورتبار و علیرضا سرتیپی به عنوان اعضای هیات مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان با اهدای لوح مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ادامه کلیپی از درگذشتگان جامعه تهیه کنندگی (سیف اله داد، حبیب اله کاسه ساز و حبیب کاوش) پخش شد سپس در بخش دیگری از مراسم روزبه بمانی و رضا تاجبخش به اجرای دو قطعه «بدون تاریخ، بدون امضا» و «اسمت که میاد» پرداختند.

مصطفی شایسته برای اهدای تندیس ابوریحان و نشان عالی تهیه کنندگی به پرویز یشایایی روی سن حاضر شد.
پرویز یشایایی بعد از تشکر از جامعه صنفی تهیه کنندگان برای حضور در این مراسم گفت: عمرخود را در سینما گذراندم و هیچ جای دیگری کار نکردم. خوشحالم که با تمام فراز و نشیب‌هایی که در سینمای ایران وجود دارد زندگی خود را در این حوزه گذراندم.

در ادامه این مراسم اهدای تندیس ابوریحان به مسعود جعفری جوزانی، توسط کیانوش عیاری صورت گرفت.
 
آیین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران با تقدیر از ۱۲ تهیه کننده
مسعود جعفرى جوزانى به عنوان «چهره مؤثر یک عمر دستاورد و فعالیت هنری» بعد از دریافت تندیس ابوریحان نخستین جشن آیین سپاس تهیه‌کنندگان سینمای ایران گفت: گرفتن این جایزه از دستان آقای کیانوش عیاری افتخار بزرگی است. من خوشحالم در سینمایی هستم که امثال پرویز خان (هارون یشایایی) در آن حضور دارند، کسی که من را حمایت کرد و تمام مخارج فیلمنامه «در مسیر تندباد» را داد تا این اثر ساخته شود.

جعفری جوزانی ادامه داد: یک؛ ایرانی خیلی تنهاست، دو؛ ایرانی حزب تشکیل می‌دهد و سه؛ ایرانی انشعاب می‌کند؛ این چیزی است که دشمنانمان در مورد ما می‌گویند. امیدوارم که جمع تهیه‌کنندگان بهم بپیوندند و خلاف این سخنان را ثابت کنند.
بخش «چهره مؤثر» (یک عمر دستاورد و فعالیت هنری)؛ از بخش‌های مهم جشن آیین سپاس تهیه‌کنندگان سینمای ایران به‌شمار می‌آید و به تهیه‌کنندگانی جایزه این بخش تعلق می‌گیرد که علاوه بر تهیه‌کنندگی آثار شاخص در سینمای ایران و حضور در مجامع بین‌المللی به لحاظ آکادمیک، در جایگاه معتبری قرار دارند و بر این اساس، عناصر و ارکان یک اثر نمایشی را به‌خوبی بشناسند و در فیلم‌هایشان به‌درستی استفاده کنند.

اهدای تندیس ابوریحان به سید جمال ساداتیان به عنوان تهیه کننده موفق را عبداله علیخانی برعهده داشت.
سیدجمال ساداتیان بعد از دریافت تندیس گفت: امیدوارم سینمای ایران پویا و پرقدرت راهش را ادامه دهد.
در بخش دیگری از آیین سپاس اجرای قطعه جدیدی از رضا یزدانی با نام «آپاراتچی» با تشویق حضار روبرو شد.
در ادامه احسان علیخانی به معرفی ۱۲ نفر از تقدیرشوندگان این آیین با حضور پرویز یشایایی، سیدضیاء هاشمی، مسعود جعفری جوزانی بر روی سن پرداخت.
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به پیمان معادی و زینب تقوایی (تهیه کننده اول مرد و زن) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به سید حامد جعفری (تهیه کننده انیمیشن) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به محمدرضا رخشان (تهیه کننده پرمخاطب‌ترین فیلم سینمایی کمدی) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به رضا عطاران (چهره موثر در فیلم‌های پرمخاطب کمدی) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به بهرام رادان (تهیه کننده فیلم با دستاورد‌های هنری) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به علیرضا سرتیپی (پخش کننده فعال و موفق) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به حبیب اسماعیلی (پخش کننده فعال و موفق) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به تینا پاکروان (سینماگر فعال در حوزه زنان) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به نیکی کریمی (سینماگر فعال در حوزه زنان) اهدا شد
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به سید ابراهیم عامریان (تهیه کننده رکوردار مستمر فیلم‌های پرمخاطب) اهدا شد.
پردیس سپاس نخستین آئین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران به سعید ملکان (جسارت در تولید آثار سینمایی ارزشمند) اهدا شد.
 
آیین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران با تقدیر از ۱۲ تهیه کننده

مدیریت هنری نخستین آیین سپاس تهیه کنندگان به محمدرضا شریفی نیا تهیه کننده و بازیگر فعال سینمای ایران سپرده شد. احسان علیخانی تهیه کننده و عضو جامعه صنفی تهیه‌کنندگان اجرای مراسم را برعهده داشت. مدیریت اجرایی جشن را نیز نگین سپیدروح عهده دار شد. در نخستین آئین سپاس تندیس ابوریحان بیرونی به سه تهیه کننده با عناوین چهره ماندگار، چهره موثر و تهیه کننده موفق اهداء شد.
 
آیین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران با تقدیر از ۱۲ تهیه کننده

در نخستین آیین سپاس تهیه‌کنندگان سینمای ایران که از سوی جامعه صنفی تهیه‌کنندگان برگزار شد چهره‌هایی همچون؛ هارون یشایایی، کیانوش عیاری، مسعود جعفری جوزانی، فتح‌الله جعفری جوزانی، حسین دلیر، علی قائم‌مقامی، عبدالله اسکندی، نیکی کریمی، احمد رمضانزاده، رضا عطاران، بهرام رادان، علی سرتیپی، حبیب اسماعیلی، عباس رافعی، سیاوش حقیقی، محمدرضا شریفی نیا، محمدحسین فرحبخش، علی جلیلوند، مجتبی امینی، سید جمال ساداتیان، زینب تقوایی، ساره بیات، منوچهر هادی، یکتا ناصر، محمدرضا شریفی نیا، سعید ملکان، پژمان بازغی، سعید سهیلی، بابک حمیدیان، پروانه مرزبان، تینا پاکروان، رضا یزدانی، آزیتا موگویی، علی اوجی، مسعود اطیابی، آزیتا حاجیان، صادق صادق دقیقی، بهنوش بختیاری، مهراوه شریفی نیا و ... حضور داشتند.

سایر اخبار

جزییات تعطیلی یک هفته‌ای سینماهای کشور 1398/12/04جزییات تعطیلی یک هفته‌ای سینماهای کشور

محمدرضا فرجی از اعضای شورای صنفی نمایش ضمن اشاره به مصوبه این شورا برای تعطیلی سینماها به مدت یک هفته، از سر گیری اکران پس از این مدت را منوط به اعلام نظر مراجع ذی‌صلاح اعلام کرد. ...

ادامه
1398/11/26"خورشید" بهترین فیلم فجر / "شنای پروانه" برگزیده تماشاگران شد

مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر در سالن همایش های برج میلاد با حضور هنرمندان و مسئولان و جمع زیادی از مردم علاقه مند در حالی برگزار شد که فیلم "خورشید" مجید مجیدی بهترین فیلم و "شنای پروانه" به کارگردانی محمد کارت بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.   مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با تشکیل صفی طولانی از مهمانان غیرسینمایی به همراه بچه‌هایشان عصر سه‌شنبه، ۲۲ بهمن در مرکز همایش‌های برج میلاد برپا شد.   ...

ادامه
خرید بلیتویدئو ۳۶۰ درجهسالن های همایش