نشست معرفی فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره، بهروز شعیبی عضو هیات انتخاب و مسعود نجفی مدیر روابط عمومی این دوره از جشنواره برگزار شد.
1397/10/14

 

در این نشست که جمعه چهاردهم دی ماه در محل دبیرخانه جشنواره برگزار شد، ابتدا پوستر جشنواره با حضور جمشید مشایخی رونمایی شد.

 

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در نشست معرفی فیلم های بخش سودای سیمرغ و رونمایی از پوستر این رویداد حمیدرضا بیدقی را به عنوان طراح پوستر این جشنواره معرفی کرد.

 

مشایخی: امیدوارم سینمای ایران الگویی برای هنرمندان جهان باشد

 

جمشید مشایخی بعد از رونمایی از پوستر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: امیدوارم سینمای ایران الگویی برای همه هنرمندان جهان باشد.

 

جمشید مشایخی در رونمایی از پوستر این رویداد بیان کرد: باعث افتخارم هست که به عنوان کوچکترین عضو سینما اجازه حضور در این مراسم را دارم. دست همه تان را می بوسم و اجازه می خواهم که این پوستر را رونمایی کنم. او افزود: سال 1342 در فیلم خشت و آینه به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم گلستان 30 جلسه تمرین را پشت سر گذاشتیم. در این جلسات فهمیدیم که بازی مقابل دوربین با بازی روی صحنه تئاتر چقدر تفاوت دارد. اما بسیاری از تئاتری ها که از این فضا به سینما آمده اند هنوز این را نمی دانند. او در پایان ابراز امیدواری کرد سینمای ایران الگویی در دنیا برای همه هنرمندان جهان باشد.

 

پاسخ دبیر جشنواره به پرسش ها

 

بعد از معرفی فیلم‌های بخش‌های مختلف جشنواره، ابراهیم داروغه‌زاده به پرسش‌های خبرنگاران حاضردر سالن پاسخ داد.

 

در ابتدای نشست داروغه زاده به پرسشی درباره به نمایش درنیامدن فیلم «آشغال های دوست داشتنی» برای هیات انتخاب جشنواره چنین پاسخ داد: فیلم آشغال های دوست داشتنی تا سال 96 پروانه نمایش نداشت و توانست پروانه نمایش بگیرد. همه تلاشمان را می کنیم که این فیلم اکران بگیرید. به نظرم فیلم آشغال های دوست داشتنی فیلم خوبی است. این فیلم درباره گفت و گو و وحدت هست. درباره ایران و توصیه به وحدت ملی است. امیدوارم اختلاف نظرها درباره آن برطرف شود و مثل همه فیلم هایی که مشکل داشتند و سو تفاهماتی ایجاد شد و بعدها برطرف شد، مساله ای ایجاد نشده و مشکل آن حل شود. امیدوارم درباره حوزه فرهنگ که حوزه ای نرم است، انعطاف‌ها بیشتر باشد.

 

او افزود: امیدوارم این فرصت برای سینما نیز ایجاد شود تا در شرایطی آرام از فضای سینما برای نزدیک شدن دل ها استفاده کنیم و مشکل این فیلم ها نیز برطرف شود.

 

در این نشست محسن امیریوسفی نیز حضور پیدا کرد و در سخنانی از دبیر جشنواره خواست واقعیت‌ها درباره «آشغال‌های دوست داشتنی» مطرح شد.

 

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که آیا این رویه که هیات انتخاب تنها بخشی از بعضی از فیلم ها را دیده اند، عنوان کرد: این اختیاری است برای فیلمسازی که فیلمش کامل نشده که فیلمش را برای حضور در جشنواره کامل کند و نسخه ای از آن را به جشنواره ارائه دهد. ما می خواستیم این فرصت را از فیلم ها نگیریم. ضمن این که اکثریت فیلم ها نسخه کامل یا نسخه قابل قضاوت داشته اند.

 

او درباره نحوه داوری فیلم های بخش انیمیشن بیان کرد: سه فیلم انیمیشن داشتیم که امکان رقابت با فیلم های بخش سودای سیمرغ نداشتند. داوری و نمایش دارند و جایزه ویژه هیات داوران به یکی از فیلم ها تعلق می گیرد.

 

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر درباره ارسال یا عدم ارسال فیلم «مصائب شیرین2» ساخته علیرضا داودنژاد به جشنواره نیز توضیح داد: نسخه مصائب شیرین تحویل دبیرخانه نشده است.

 

ابراهیم داروغه زاده درباره حضور فیلم «بنفشه آفریقایی» در جشنواره جهانی فجر و حضور در جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: با توجه به این که چند سال است بخش بین المللی جشنواره از بخش ملی جدا شده است در آیین نامه قاعده ای مبنی بر منع حضور یک فیلم در جشنواره های بین المللی و حضور دوباره در جشنواره ای داخلی ایجاد نمی کند.

 

وی درباره حضور فیلم «درخونگاه» در این دوره از جشنواره نیز توضیح داد: با توجه به این که نسخه تحویلی این فیلم در سال گذشته ناقص بوده هیات انتخاب نتوانستند درباره اش تصمیم بگیرند. مثل اتفاقی که سال قبل برای فیلم «شعله ور» افتاد. بنابراین اجازه داده شد این فیلم امسال توسط هیات انتخاب دیده شود.

 

او در پاسخ به این که فیلم یلدا آیا فیلم اول کارگردان محسوب می شود یا نه، عنوان کرد: قاعده جشنواره فیلم فجر برای تمایز بین فیلم اول و دوم جدا از این که نیاز به بازنگری دارد، اما ملاک آن بر پروانه ساخت سینمایی است که از این نظر فیلم اول محسوب می‌شود.

 

اسامی فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

 

انیمیشن ها بر اساس حروف الفبا بدین شرح است:

 

«آخرین داستان» اشکان رهگذر

 

«بنیامین» محسن عنایتی

 

«شب آفتابی» علی مدنی

 

فیلم های کوتاه

 

«اس»(s) حامد اصلانی

 

«بچه خور» محمد کارت

 

«تشریح» سیاوش شهابی

 

«تو هنوز اینجایی» کتایون پرمر و محمد روحبخش

 

«دریای تلخ» فاطمه احمدی

 

«رورانس» سوگل رضوانی

 

«گسل» سهیل امیرشریفی

 

فیلم های بخش نگاه نو

 

پالتو شتری/ کارگردان: مهدی علی‌میرزایی/ تهیه‌کننده: مجید شیخ‌انصاری

 

جان‌دار/ کارگردان: حسین امیری‌دوماری ‌و پدرام پورامیری/ تهیه‌کننده: کامران مجیدی

 

حمال طلا/ کارگردان: تورج اصلانی/ تهیه‌کننده: منصور سهراب‌پور

 

دیدن این فیلم جرم است!/ کارگردان: رضا زهتابچیان/ تهیه‌کننده: محمد حمزه‌زاده

 

روزهای نارنجی/ کارگردان: آرش لاهوتی/ تهیه‌کننده: علیرضا قاسمخان

 

زهر مار/ کارگردان: سیدجواد رضویان/ تهیه‌کننده: جواد نوروزبیگی

 

سونامی/ کارگردان: میلاد صدرعاملی/ تهیه‌کننده: علی سرتیپی

 

مسخره باز/ کارگردان: همایون غنی‌زاده/ تهیه‌کننده: علی مصفا

 

معکوس/ کارگردان: پولاد کیمیایی

 

فیلم های مستند

 

بهارستان خانه ملت به تهیه کنندگی و کارگردانی بابک بهداد

 

تمام چیزهایی که جایشان خالی است به تهیه کنندگی و کارگردانی زینب تبریزی

 

خانه ای برای تو به تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی و کارگردانی مهدی بخشی مقدم

 

دلبند به تهیه کنندگی الهه نوبخت و کارگردانی یاسر طالبی

 

نت های مسی یک رویا به تهیه کنندگی مرتضی شعبانی و کارگردانی رضا فرهمند

 

فیلم های مسابقه سینمای ایران

 

آشفتگی فریدون جیرانی

 

ایده اصلی آزیتا موگویی

 

بنفشه آفریقایی مونا زند نوری

 

بیست و سه نفر مهدی جعفری

 

پالتو شتری مهدی علی‌میرزایی

 

تیغ و ترمه کیومرث پوراحمد

 

جمشیدیه یلدا جبلی

 

خون خدا مرتضی علی عباس میرزایی

 

درخونگاه سیاوش اسعدی

 

سال دوم دانشکده من رسول صدرعاملی

 

سرخپوست نیما جاویدی

 

سمفونی نهم محمدرضا هنرمند

 

شبی که ماه کامل شد نرگس آبیار

 

طلا پرویز شهبازی

 

غلامرضا تختی بهرام توکلی

 

قسم محسن طنابنده

 

قصر شیرین رضا میرکریمی

 

ماجرای نیمروز 2: رد خون محمدحسین مهدویان

 

متری شش و نیم سعید روستایی

 

مردی بدون سایه علیرضا رییسیان

 

مسخره باز همایون غنی زاده

 

ناگهان درخت صفی یزدانیان

 

سه فیلم ذخیره:

 

آنجا همان ساعت سیروس الوند

 

بی حسی موضعی حسین مهکام

 

مدیترانه مهدی حاجتمند

 

این آثار در صورت آماده نشدن آثار اصلی بخش سودای سیمرغ به این مرحله راه پیدا می کنند.

سایر اخبار

چالش سینماها و اکران‌های آنلاین 1399/02/30چالش سینماها و اکران‌های آنلاین

ویروس کرونا با حضور خود در کشور بسیاری از کسب و کارها را تحت شعاع خود قرار داد. این امر در مورد سینماها هم صدق می‌کند. اکران سینماها بعد از شیوع کرونا در کشور تعطیل شد و همچنان مشخص نیست چه زمانی مجددا به چرخه اکران برگردد. اما این پدیده با خود سیستمی نوظهور را به همراه داشت و آن اکران آنلاین فیلم‌هایی بود که پیش از کرونا قرار بود بر پرده سینما نقش ببندند. فیلم خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا اولین فیلم سینمایی بود که دل به دریا زد و اکران آنلاین را به مرحله اجرا درآورد. گرچه در ابتدا موفق نشان می‌داد اما قاچاق و دانلود غیرقانونی فیلم در ادامه راه این فیلم را با چالش روبرو کرد. بعد از خروج نوبت به فیلم طلا رسید که اکران انلاین را امتحان کند و باید دید که اخر و عاقبت این دو فیلم بعد از اکران به کجا خواهد انجامید. در حال حاضر سوالی که برای بسیاری از اهالی سینما مطرح است این موضوع است که آیا با وجود اکران‌های آنلاین بازهم سینماها از رونق سابق برخوردار خواهند شد یا خیر؟ ...

ادامه
حاج محمد کریم فضلی،بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ درگذشت 1399/02/17حاج محمد کریم فضلی،بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ درگذشت

با قلبی آکنده از غم درگذشت بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ جناب استاد حاج محمد کریم فضلی که در سراسر عمر شریفش به اخلاق نیک و رفتار انسانی شناخته شده بودند تسلیت عزض می نماییم و از خداوند سبحان رحمت و غفران برای ایشان و صبر و شکیبایی برای بازماندگان به ویژه خانواده معزز خواهانیم. ...

ادامه
جزییات تعطیلی یک هفته‌ای سینماهای کشور 1398/12/04جزییات تعطیلی یک هفته‌ای سینماهای کشور

محمدرضا فرجی از اعضای شورای صنفی نمایش ضمن اشاره به مصوبه این شورا برای تعطیلی سینماها به مدت یک هفته، از سر گیری اکران پس از این مدت را منوط به اعلام نظر مراجع ذی‌صلاح اعلام کرد. ...

ادامه
خرید بلیتویدئو ۳۶۰ درجهسالن های همایش