چالش سینماها و اکران‌های آنلاین
1399/02/30

علیرضا لرک: ویروس کرونا با حضور خود در کشور بسیاری از کسب و کارها را تحت شعاع خود قرار داد. این امر در مورد سینماها هم صدق می‌کند. اکران سینماها بعد از شیوع کرونا در کشور تعطیل شد و همچنان مشخص نیست چه زمانی مجددا به چرخه اکران برگردد. اما این پدیده با خود سیستمی نوظهور را به همراه داشت و آن اکران آنلاین فیلم‌هایی بود که پیش از کرونا قرار بود بر پرده سینما نقش ببندند. فیلم خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا اولین فیلم سینمایی بود که دل به دریا زد و اکران آنلاین را به مرحله اجرا درآورد. گرچه در ابتدا موفق نشان می‌داد اما قاچاق و دانلود غیرقانونی فیلم در ادامه راه این فیلم را با چالش روبرو کرد. بعد از خروج نوبت به فیلم طلا رسید که اکران انلاین را امتحان کند و باید دید که اخر و عاقبت این دو فیلم بعد از اکران به کجا خواهد انجامید.

در حال حاضر سوالی که برای بسیاری از اهالی سینما مطرح است این موضوع است که آیا با وجود اکران‌های آنلاین بازهم سینماها از رونق سابق برخوردار خواهند شد یا خیر؟

در این خصوص مازیار فکری ارشاد منتقد و مترجم سینمایی معتقد است که  اکران آنلاین در سامانه های VOD برای هر فیلمی مناسب نیست. او اعتقاد دارد فیلم هایی هستند که باید تنها روی پرده بزرگ و سالن سینما آن را تماشا کرد. اکران آنلاین در ایران زیرساخت های مناسبی ندارد و متاسفانه در همان ساعت های نخستین نمایش نسخه قاچاق آن عرضه می شود که این موضوع باعث هدر رفت سرمایه های یک فیلم می شود.

فکری ارشاد در ادامه گفت: بعضی از فیلم هایی که ماهیت تجربی دارند و در مدیوم تلویزیون هم قابل نمایش هستند می توانند در اکران آنلاین حضور داشته باشند اما برخی فیلم ها از جمله فیلم های کمدی را نمی توان در خانه دید. ذات فیلم های کمدی در جمعی دیدن آن است و یا برخی از فیلم های سینمایی هستند که به دلیل پروداکشن عظیم آن مناسب پرده بزرگ سینما هستند و تماشای آن در تلویزیون های خانگی نمی تواند حق مطلب را ادا کند.

فکری ارشاد در ادامه با بیان اینکه اکران آنلاین نمی تواند اکران در سینماها را نفی کند گفت: همانطور که در گذشته و با ورود هر تکنولوژی جدید تکنولوژی های قدیم از بین نرفتند اکران آنلاین هم نمی تواند سالن های سینما را به خطر بیندازد. همانطور که وقتی تلویزیون آمد رادیو از بین نرفت و تنها کارکرد آن تغییر کرد. سالن های سینما در دوران پس از کرونا باید تغییرات جدی کنند و باید نسبت به رفاه مخاطب و چند وجهی بودن سرگرمی فکر کنند.

اما هوشنگ گلمکانی منتقد باسابقه و سردبیر ماهنامه فیلم هم در این خصوص نظرات جالبی را ارائه داده است وی عنوان داشت: چیزی که به نظرم خیلی مهم است رشد تکنیکی سینما است. این که مثلا در زمان ظهور تلویزیون در دهه چهل  و رونق آن در دهه پنجاه ، این رشد و ارتقای تکنیکی سینما بود که به احیای رقابت  آن  با تلویزیون کمک کرد . ظهور سینه راما و صدای استریو فونیک نتیجه این جهش سینما بود . حتی بعد از ظهور ویدئو هم ، این ارتقای تصویر و صدا بود که همچنان سینما را سرپا نگه داشت. به نظرم سینمای ما  اگر نتواند فیلمی بسازد که متناسب با پرده بزرگ  سینما باشد، باید یک فکر اساسی به حال خودش بکند. چون در اینجا رقابتی هم پیش می آید میان فیلمی که مناسب نمایش در پرده بزرگ سینما است و فیلم هایی که به راحتی میتوانند در تلویزیون و موبایل دیده شوند . به نظرم  سینما آنقدر متنوع شده که ما می‌توانیم فیلم های ارزان قیمتی بسازیم که برای پخش در سالن های کوچک سینما  و با تعداد کمی صندلی قابلیت نمایش پیدا کنند. الان باید به سالن های کوچک و امکانات جمع و جور  فکر کرد.تنوعی هم که در دست اندرکاران سینما بوجود آمده منحصر به حرفه‌ای‌های سینما که برای عموم فیلم می‌سازند نیست . همین اکران "هنر و تجربه" و پیدایش "سینما تک‌ها" نشان می‌دهد که می‌توان به نوعی دیگر از تولید و اکران هم فکر کرد.به نظرم این بحران کرونا یک فرصت تاریخی برای سینمای ایران است که یک اقدام اساسی در این زمینه انجام دهد. 

کسانی که پرده بزرگ را دوست دارند بهتر است خودشان و فیلمهایشان به اندازه همان پرده ، بزرگ شوند تا بتوانند مردم را در سینما با خودشان همراه کنند.

پرویز جاهد نیز در گفتگویی با رسانه‌ها درباره تفاوت های نمایش آنلاین و اکران فیلم ها در سالن های سینما گفت :

سینما اساساً به سالن زنده است. سینما یعنی سالن روی لپ تاپ و گوشی موبایل فیلم دیدن که سینما نیست.مگر میشود فیلمهای" آنتونیونی" یا "بلاتار" را روی لپ‌تاپ و یا گوشی ببینی؟ اصلا تمام حس فیلم از بین میرود.جزییات تصویر و قابهای اعجاب آوری که آنتونیونی میبندد در گوشی موبایل دیده نمیشود.

برای من جالب است که چطور میتوان جویندگان جان فورد را روی موبایل دید؟ اتفاقا همین دیدگاه است که باعث شده سینمای کلاسیک اینقدر نادیده گرفته شود.این نسل چون به دیدن فیلم بر روی لب تاب و موبایل عادت کرده است درک چندانی از تصویر و پرده سینما ندارد.برای اینکه هیچکاک و جان فورد را روی پرده ندیده است.من مخالف پخش آنلاین فیلم‌ها نیستم اما این قضیه باید در کنار اکران سینمایی فیلم‌ها در نظر گرفته شود.ضمن اینکه سرقت فیلم‌ها از روی بستر آنلاین معضلی است که هیچ کدام از کشورها نتوانسته اند برای آن چاره قطعی پیدا کنند و فیلم‌ها به سرعت سر از بازار قاچاق در می آورند و برای تهیه کننده‌ها ضرر مالی بسیاری بوجود می‌آورد. واقعیت این است که حیات اصلی سینما، به سالن‌های آن است. 

غلامرضا موسوی تهیه کننده باسابقه سینما نیز در این خصوص به رسانه‌ها اعلام کرد: با توجه به حفره های امنیتی و تکنیکی و امکان قاچاق سریع فیلم ها از طریق نمایش در سامانه های بر خط، به نظر می رسد این طرح با وجود آنکه می تواند برای اکران برخی از فیلم ها مناسب باشد اما نتواند جایگزین مناسبی برای سالن های سینما باشد.

موسوی افزود: برخی از تولیدات سینمایی که پروداکشن عظیم دارند و مناسب پرده های بزرگ هستند هیچگاه نمی توانند در اکران آنلاین موفق باشند از طرفی برخی از فیلم ها نیز که با مخاطب های محدود روبرو هستند در بستر اکران آنلاین می توانند موفقیت بهتری داشته باشند.

در راستای همین موضوع حمود سماک باشی صدابردار پیشکسوت سینمای ایران گفت: بیعی است که تماشای فیلم در سالن های سینما با هیچ فناوری دیگری نمی تواند قابل مقایسه باشد. لذت تجربه یک اتفاق جمعی و حضور در اجتماعاتی همچون سالن سینما و لذت تماشای فیلم به همراه خانواده را نمی توان با فناوری های نوین از بین برد.

وی همچنین افزود: البته ظهور فناوری های نوین می تواند به رشد صنعت سینما کمک کند و همانطور که در کشورهای صاحب سینما ظهور سامانه های VOD جلوی رشد صنعت سینما را نگرفت در ایران هم نمی توان این سامانه ها را رقیب سالن های سینما دانست.

سماک باشی که از صدابرداران پیشکوست سینمای ایران است با اشاره به کیفیت بهتر تماشای فیلم در سالن سینما گفت: سالن های استاندارد سینمایی می تواند عیار زحمت اهالی سینما را بهتر نشان دهد. فیلم هایی که به صدا اهمیت می دهند تنها می توانند در سالن سینما کیفیت فیلمشان را به مخاطب نشان دهند. از این رو اکران آنلاین و تماشای فیلم در گوشی های همراه و تلویزیون های هوشمند را نمی توان جایگزین مناسبی برای سالن سینما دانست. در واقع عیار صدای فیلم ها در سالن سینما مشخص می شود و مخاطب می تواند با صحنه های مهم فیلم بهتر همراهی کند و از تماشای آن لذت ببرد.

در پایان این نکته لازم به ذکر است که در مقابل دیدگاه‌هایی که در بالا ذکر شد نگاهی متفاوتی وجود دارد که معتقد هستند که اکران آنلاین می‌تواند اوضاع سینماها را از لحاظ اقتصادی با چالش روبرو کند و سینماداران برای جذب مخاطب باید راه‌های نوین‌تری را به کار گیرند.

هر چه هست باید دید بعد از بازگشایی سالن‌های سینما نظر و دیدگاه مخاطبان هنر هفتم به چه صورت است و آیا همچنان ترجیح می‌دهند تا در سالن‌های سینما به نگاه فیلم مورد علاقه خود بنشینند و چشم بر پرده نقره‌ای عظیم مقابل خود بدوزند یا به تبلت و موبایلی کوچکی بسنده می‌کنند.

از سوی دیگر تصمیم تهیه‌کنندگان برای انتظار اکران فیلم خود بر روی پرده سینما در این بخش از اهمیت بسیاری برخور است. آیا تهیه‌کنندگان منتظر بازگشایی سالن‌های سینما خواهند ماند و یا برای علاقمندان به فیلم دل خود را به دریا می‌زنند و اکران آنلاین را با همه دردسرهایش به جان می‌خرند؟

زمان همه این سوالات را پاسخ خواهد داد. باید منتظر باز شدن درهای سالن‌های سینما باشیم تا جواب خود را بدست آوریم.  جواب سوالی که در ذهن این روزهای علاقمندان به سینما است و آن سوال این است که  "سینما بهتر است یا بسترهای آنلاین پخش فیلم؟"

منبع مصاحبه‌ها : ایران تیک

سایر اخبار

اکران فیلم سیمایی زن ها فرشته اند 2 1399/05/19اکران فیلم سیمایی زن ها فرشته اند 2

روز پنج شنبه 17 مرداد اکران فیلم زن ها فرشته اند 2 با حضور نیوشا ضیغمی ، سحر قریشی، سيروس همتی و محمد حسین فرحبخش با حضور عکاسان و خبرنگاران با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. در ادامه می توانید عکس های این اکران  را مشاهده کنید. ...

ادامه
نیم بها شدن بلیت سینما‌ها از شنبه تا چهارشنبه 1399/05/09نیم بها شدن بلیت سینما‌ها از شنبه تا چهارشنبه

‍ نیم بها شدن بلیت سینما‌ها از شنبه تا چهارشنبه  به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، در یازدهمین جلسه کارگروه بررسی آسیب‌های کرونا در سینما مصوب شد فروش سینماها از ابتدای مرداد ماه به مدت سه ماه کاملاً به سینماها تعلق گیرد و سهم دفاتر پخش توسط سازمان سینمایی پرداخت شود. در این جلسه مقرر شد از تاریخ اول مرداد لغایت اول آبان ۹۹ برای کلیه فیلم‌های ایرانی که با تایید شورای صنفی نمایش به چرخه اکران وارد شده‌اند، درآمد فروش آنها تماماً به سینما تعلق گیرد و در پایان اکران، معادل فروش خالص آنان، از سوی سازمان سینمایی به شرکت پخش پرداخت شود. تک سانس‌ها یا اکران دوم از شمول این قاعده خارج خواهد بود. همچنین به این فیلم‌ها یکصد میلیون تومان کمک هزینه اکران تعلق گیرد و برای دریافت وام ۴ درصدی، به میزان فروش و حداکثر تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به صندوق کارآفرینی امید معرفی شوند و چنانچه فروش فیلمی از ۵۰۰ میلیون تومان بیشتر شد ۱۰۰ میلیون تومان دیگر نیز به صورت بلاعوض اعطاء شود. در این جلسه مقرر شد به منظور کنترل ترافیک و ایجاد تعادل در بازارهای مکمل و تا تشکیل شورای صنفی نمایش آنلاین، ورود فیلم‌ها به اکران آنلاین مشروط به نمایش حداقل ۲ هفته در سینماهای کشور باشد مگر با موافقت شورای صنفی نمایش. ضمناً اکران فیلم‌های خارجی صرفاً تا حدی باشد که به تشخیص ستاد کرونا، مخل سینمای ملی نباشد. پرداخت قبض برق سینماهای فعال حاضر در اکران از ابتدای مرداد ماه به مدت سه ماه توسط سازمان سینمایی از دیگر مصوبات این جلسه بود. همچنین گزارشی از روند فعالیت سینماها در دوران کرونا ارائه شد که حسین انتظامی با قدردانی از مدیران و پرسنل سینماها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن‌های سینما بر ادامه این روند جهت حفظ سلامت مخاطبان سینما تاکید کرد. در این جلسه بنا به پیشنهاد دبیر شورای صنفی نمایش مقرر شد بلیت سینماها از روز شنبه تا چهارشنبه نیم بها باشد. در یازدهمین جلسه کارگروه بررسی آسیب‌های کرونا در سینما که با حضور حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی برگزار شد علاوه بر معاونان سازمان، منوچهر شاهسواری، سیدغلامرضا موسوی، محمود اربابی، مرتضی شایسته دبیر شورای صنفی نمایش و محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران حاضر بودند. ...

ادامه
تخفیف تابستانه 1399/04/21تخفیف تابستانه

 مخاطبین پردیس سینمایی کورش با مراجعه به وبسایت این پردیس میتوانند از تخفیف 20 درصدی تابستانه  در روزهای شنبه،یکشنبه،دوشنبه و چهارشنبه با کد تخفیف summer99 استفاده نمایند. ...

ادامه
خرید بلیتویدئو ۳۶۰ درجهسالن های همایش